İTÜ’de Haftanın Öne Çıkanları                                                                                                              
 
 
 
     
 
 
8 Mart’ta Yaratıcı Endüstri ve Teknolojide Kadınların Yarattığı Farkı Konuştuk
 

 

Yaratıcı Endüstriler ve Teknoloji ara kesitinde çalışmaları olan ve fark yaratan kadınların konuk olduğu etkinlikte öne çıkan ortak tema Yaratıcı Endüstrilerin kadın istihdamında ve algısında önemli bir alan olduğu.

 
 
 
İTÜ Kadın Snowboard Takımımız Türkiye Birincisi
 

 

İTÜ Kış Sporları Kulübü Kayak ve Snowboard Takımı kadın snowboard sporcularımız, Koç Spor Fest 2020 Kış Oyunlarında Snowboard Kadınlar Türkiye Şampiyonası takımlar sıralamasında Türkiye birincisi oldu.

 
 
İTÜ Bisiklet Takımı Üniversiteler Arası Yol Bisikleti Kupası Yarışı Birincisi
 

 

Gazi Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi ile Mimarlık Fakültesi Bisiklet Topluluğu iş birliğinde 07-08 Mart 2020 tarihlerinde Milli Mücadelenin 100. Yılı anısına "Gazi Üniversitesi Üniversiteler Arası Yol Bisikleti Kupası Yarışı" düzenlendi. İTÜ Bisiklet Takımı Gazi Üniversitesi ‘Üniversiteler Arası Yol Bisikleti Kupası Yarışları’nda bireysel ve takım halinde birinci oldu.

 
 
 
Ülkü Arıoğlu: "Teknik Üniversiteli Olmak Bir Ayrıcalıktır."
 

 

İTÜ Haber olarak 1963 yılı inşaat mühendisliği mezunumuz Ülkü Arıoğlu ile mühendislik, Teknik Üniversite ve İTÜ’lü olmak üzerine konuştuk. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel hazırladığımız röportajda Arıoğlu, Teknik Üniversite’nin yetiştirdiği kadın mühendislerin ülkemizin gelişimindeki rolüne dikkat çekti.

 
 
Tematik Enstitüler Lisansüstü Oryantasyon Günü
 

 

Üniversitemizde, 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı itibariyle lisansüstü öğrenime başlayan öğrencilerimize İTÜ’nün sosyal ve akademik yapısını ve sunduğu eğitim olanaklarını tanıtmak amacıyla Tematik Enstitüler Lisansüstü Oryantasyon Günü gerçekleştirildi.

 
 
 
İTÜ Makina Fakültesine İSTKA Desteğiyle Yeni Laboratuvar
 

 

İstanbul Kalkınma Ajansı'nın 2018 yılı Yenilikçi ve Yaratıcı İstanbul Mali Destek Programı kapsamında kurulan İTÜ Makina Fakültesi Eklemeli İmalat Eğitim ve Araştırma Merkezi (EKAM) Laboratuvarı 26 Şubat 2020 tarihinde düzenlenen törenle açıldı.

 
 
“Yeniden Ev Kurmak” Temalı TÜBİTAK Projesinin Tasarım Atölyesi İTÜ’de
 

 

İTÜ İç Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özge Cordan’ın yürütücülüğünü yaptığı, “Geçici Koruma Kapsamındaki Suriyelilerin Uyumu İçin Modern Yaşam ve Kültürel Koşullara Uygun İç Mekana Yönelik Konut Tasarlama İlkelerinin Belirlenmesi ve Tasarım Önerilerinin Geliştirilmesi” başlıklı TÜBİTAK Projesi kapsamında, [YENİDEN]+ EV KURMAK temalı tasarım atölyesi etkinliği, 27-29 Şubat 2020 tarihleri arasında, İTÜ Taşkışla Kampüsü’nde gerçekleştirildi.

 
 
 
Prof. Dr. Yusuf Yağcı’ya Uluslararası Görev
 

 

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Yağcı, merkezi Almanya’da bulunan Wiley Yayınevi’nin Macromolecular Chemistry&Physics, Macromoleculer Rapid Communications, Macromolecular Bioscience, Macromoleculer Materials & Engineering ve Macromoleculer Theory & Simulations gibi polimerle ilgili dergilerinin tümünün Yönetici Danışma Kurulu (Excutive Advisory Board) Üyeliğine seçildi.

 
 
İTÜ'den Haberler
 

 
 
İTÜ’nün Paydaşı Olduğu “İstanbul Endüstriyel Tasarım Ekosistem Ekseni” Projesine IPA Desteği

İstanbul Sanayi Odası tarafından hazırlanan İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü, İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) ve Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (ETMK) proje ortakları arasında bulunduğu “İstanbul Endüstriyel Tasarım Ekosistem Ekseni” projesi “Yaratıcı Endüstriler” alanında desteklenmeye hak kazandı.

 
 
Bakü Yüksek Petrol Okulu ile Akademik İş Birliği Protokolü

Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca başkanlığında bilim insanlarından oluşan bir heyet Azerbaycan’a ziyaret gerçekleştirdi. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ile Azerbaycan’ın Bakü Yüksek Petrol Okulu (BANM) arasında akademik eğitim iş birliği protokolü imzalandı. Bu protokol ile İTÜ, ortaklaşa akademik ve bilimsel araştırma faaliyetleri ile lisans, lisansüstü öğrencileri ve akademisyenlerine sağladığı eğitim ve araştırma imkânlarına yeni bir ortak iş birliği daha ekledi.

 
 
Hayal Melodileri Resim Yarışması Ödülleri Sahiplerini Buldu

Mozart'ın "Sihirli Flüt" operası temasıyla bu yıl ilki düzenlenen Hayal Melodileri Resim Yarışması'nın kazananları belli oldu. Yarışmada dereceye girenler 4 Mart 2020 tarihinde İTÜ Taşkışla’da düzenlenen tören ile ödüllerini aldı.

 
 
MEDYADA İTÜ
 

 
Bu hafta medyada yer alan İTÜ haberlerinden oluşan haber turumuza çıkmak için tıklayın.
 
 
 
 
 Copyright © 2016 Tüm Hakları Saklıdır