İTÜ Mezun Bülteni Mayıs 2014, Sayı:9

241. Yıl İTÜ Günü Töreni

241. YIL İTÜ GÜNÜ TÖRENİ Üniversitemiz tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen İTÜ GÜNÜ Töreni 23-24 Mayıs 2014 tarihlerinde Ayazağa Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezinde gerçekleştirilecektir.
Devamını Oku..

Rektörümüzden Mesaj

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca'nın İTÜ Mezunlarına mesajı
Devamını Oku..

İTÜ Artık Tescilli Marka

“İstanbul Teknik Üniversitesi 1773” markası, logosu ile birlikte İTÜ adına 13 Aralık 2011 tarihinden itibaren on yıl müddetle 12 Eylül 2013 tarihinde Türk Patent Enstitüsü tarafından tüm sınıflarda geçerli olmak üzere tescil edildi.
Devamını Oku..

Minik İTÜ'lüler Rektörlükte

Üniversitemizde çalışan akademik ve idari personelin çocuklarının yararlandığı İTÜ Kreş ve Anaokulu öğrencileri, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle Rektörlüğümüze konuk oldu.
Devamını Oku..

Mezunumuz ile Röportaj: ŞARIK TARA

İTÜ İnşaat Mühendisliği 1954 mezunu, ENKA şirketler grubu kurucusu ve onursal başkanı, İnşaat sektörünün duayeni Şarık TARA ile başarılı kariyeri ve İTÜ'ye dair keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik...
Devamını Oku..

TÜRKİYE'DEKİ İLK UYDU YER İSTASYONU (Röportaj: UHUZAM Müdürü Doç. Dr. Elif SERTEL)

"İTÜ-UHUZAM" Uydu Haberleşmesi ve Uzaktan Algılama UYG-AR Merkezi Müdürü Doç. Dr. Elif SERTEL, başarılı projeleri, bunların Türkiye ile Üniversitemiz açısından önemi ve merkezin işleyişiyle ilgili sorularımızı yanıtladı.
Devamını Oku..

Konservatuvarımız 39 Yaşında

İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarının (TMDK) 39. kuruluş yıldönümü, 3 Mart Pazartesi günü Cemal Reşit Rey Konser Salonunda gerçekleştirilen görkemli bir programla kutlandı. 1976 yılında Türkiye’nin ilk Türk müziği konservatuvarı olarak kurulan İTÜ TMDK’nın yeni yaşı, İTÜ yönetimi, Konservatuvar yönetimi ve öğrencisi, akademisyeni, idari personeli ile çok sayıda İTÜ’lüyü bir araya getirdi.
Devamını Oku..

İTÜ öğretim görevlisinin buluşu mikrotonal gitar ABD’de birinci oldu

Öğretim Üyemiz Doç. Tolgahan Çoğulu, kendi tasarımı olan “mikrotonal gitar” ile müzik dünyasının en prestijli ödüllerinden birinin sahibi oldu.
Devamını Oku..

İTÜ’ye Uluslararası Ödül

İTÜ Peyzaj Mimarlığı Bölümü kurucu bölüm başkanı Sayın Prof. Dr. Ahmet Cengiz Yıldızcı, Peyzaj Mimarlığı Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Gülşen Aytaç ve Y. Mimar Alper Aytaç tarafından inşa edilen Hebil 157 Evleri Dünya’da uluslararası alanda peyzaj mimarlığı dalında verilen en prestijli ödül olan Honor Award ödülünü kazanmıştır.
Devamını Oku..

En Genç Türk Astronot İTÜ'den

İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Uzay Mühendisliği Bölümü 2. sınıf öğrencisi Halil Kayıkçı’nın çocukluğundan bu yana kurduğu uzaya gitme hayali, 2015 yılında gerçeğe dönüşecek. Kayıkçı, uzay yolcuğunu tamamladığında ise en genç Türk Astronot ünvanını alacak ve İTÜ tarihindeki ilklere de bir yenisini ekleyecek.
Devamını Oku..

Yörüngede Mobil Yolculuk

İTÜ öğrencisi Tunahan Kent, Newton ve Kepler’den ilham aldı, telefon ya da tabletten yörüngede yolculuk yapma fırsatı sunan mobil uygulama geliştirdi.
Devamını Oku..

Türkiye İnovasyon haftası sona erdi.

Türkiye İnovasyon Haftası, 28-30 Kasım tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) 20.yıl etkinlikleri kapsamında gerçekleştirildi. T.C. Ekonomi Bakanlığının destekleriyle oluşturulan etkinlikte, Türkiye'de fark yaratan uluslararası profesyoneller, sanayici, akademisyen ve üniversite öğrencileri bir araya geldi.
Devamını Oku..

İTÜ İlk 10'da

İstanbul Teknik Üniversitesi, merkezi İngiltere’de bulunan ve dünyanın en saygın sıralama kuruluşlarından birisi olan Times Higher Education (THE), bu yıl ilk ilk kez açıkladığı “BRICS Gelişmekte Olan Ülkelerdeki En İyi Üniversiteler” listesinde 7.sırada yer aldı.
Devamını Oku..

İTÜ Mezunlar Yurdu Açıldı

İTÜ Mezunları Yurdu, 12 Nisan Cumartesi günü İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Sn. Prof. Dr. Mehmet Karaca, İTÜ Mezunları Derneği Üyeleri ve bağışta bulunan İTÜ mezunlarının da katılımlarıyla yapılan büyük bir törenle resmi olarak hizmete girdi.
Devamını Oku..

İTÜ Maden Fakültesi 60. Yılını Şölen Havasında Kutluyor

Kuruluşunun 60. yılını düzenlediği çeşitli etkinliklerle kutlayan Maden Fakültesi, 60. yıl etkinliklerini, 21-22 Kasım tarihlerinde düzenlenen “Maden Fakültesi 60. Kuruluş Yıl Şöleni” ile noktaladı.
Devamını Oku..

İTÜ'lü Akademisyene Hizmet ve Onur Ödülü

2013 yılı ODTÜ Mustafa Parlar Eğitim ve Araştırma Vakfı Bilim, Hizmet ve Onur Ödülü sahibini buldu. İTÜ Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Yağcı, Polimer Bilimine evrensel katkıları ve bu bilimin gelişimine hizmetleri nedeniyle bu yılki ödüle layık görüldü.
Devamını Oku..

İTÜ'de Dünya Kadınlar Günü

Dünya Kadınlar Günü, İTÜ'de 7 Mart 2014 Cuma günü düzenlenen bir dizi etkinlikle kutlandı. İTÜ Bilim, Kültür, Sanat, Spor Komisyonunun (BKSS); Elektrik ve Elektronik Fakültesi (EEF), Kültür Sanat Birliği (KSB), Bilim, Mühendislik ve Teknolojide Kadın Araştırmaları ve Uygulama Merkezi (BMT-KAUM) işbirliği ile hazırladığı program, yoğun katılımla gerçekleşti.
Devamını Oku..

Çanakkale Zaferinin 99. Yıldönümü Kutlandı

Çanakkale Deniz Zaferi’nin 99. Yıldönümü, İTÜ Elektrik-Elektronik Fakültesi 80. Yıl Etkinlikleri kapsamında düzenlenen program ile kutlandı.
Devamını Oku..

İTÜ ile Moskova Havacılık Enstitüsü Arasında İşbirliği

İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi (İTÜ UUBF) 09-10 Aralık 2013 tarihlerinde havacılık teknolojileri alanında dünyanın önde gelen mühendislik üniversitelerinden biri olan Moskova Havacılık Enstitüsü (Moscow Aviation Institute-MAI) heyetini ağırladı.
Devamını Oku..

İTÜ - Rolls Royce İşbirliği

İstanbul Teknik Üniversitesi ile Rolls-Royce arasındaki nükleer konusundaki işbirliği antlaşması, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca ve İTÜ Enerji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Altuğ Şişman'ın katıldığı Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanlığında gerçekleştirilen törenle imzalandı.
Devamını Oku..

Legoyla Gelen Birincilik

İTÜ ARI Teknokent bünyesinde faaliyet gösteren ve yeni nesil girişimcilerin yetişmesine olanak sağlayan İTÜ Çekirdek Yarışmasında ödüller sahibini buldu. KarıncaLAB ekibi küçük elektronik modüllerden oluşan lego benzeri oyuncak projesiyle İTÜ Çekirdek 2013’ün birincisi oldu.
Devamını Oku..

Bulut Bilişimde Türkiye’de Bir İlk

Dünyanın en eski teknik üniversitelerinden İTÜ, teknikte ve teknolojide öncü rolünü birbiri ardına attığı adımlarla güçlendiriyor.
Devamını Oku..

İTÜ Kariyer Planlamanın da Öncüsü

“Yeteneğe Dokun” temasıyla yola çıkan ve 3 ayrı kampüste sektörlerin liderlerini öğrencilerle bir araya getiren İKZ’de, “mülakat, örnek olay ve atölye çalışması” sayesinde alışılmışın dışında bir kariyer etkinliğine imza atıldı.
Devamını Oku..

Yeni Fikirler Yeni İşler Yarışması’nda Büyük Ödül İTÜ’lünün

İstanbul Teknik Üniversitesi Bilişim Enstitüsü, Hesaplamalı Bilim ve Mühendislik Programı doktora öğrencisi Şenol Pişkin, bu yıl dokuzuncusu düzenlenen Yeni Fikirler Yeni İşler Yarışması’nda Bilişim ve Telekomünikasyon Kategorisi’nde verilen 100 bin liralık Turkcell büyük ödülünü kazandı.
Devamını Oku..

İTÜ NOVA TTO'ya TÜBİTAK Desteği

İTÜ’nün bilgi birikimi ve teknik altyapısının sanayiye etkin biçimde aktarılmasını sağlayarak ülke ekonomisine katkıda bulunma misyonu ile kurulan İTÜ NOVA Teknoloji Transfer Ofisi’nin (TTO), TÜBİTAK TTO Destekleme Programından kazandığı hibe için Ankara’da tören düzenlendi. Hibeden yararlanılmasına ilişkin protokol, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak, Ar-Ge’den Sorumlu Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik ve İTÜNOVA TTO Proje Yöneticisi Kenan Çolpan’ın katıldığı törenle imzalandı.
Devamını Oku..

Arı Teknokent'e Ödül

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın "2023'e 10 Kala Ar- Ge ve Yenilikte İstanbul" hedefi ile düzenlediği "Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği Bölgesel Toplantısı", İkitelli Organize Sanayi Bölgesinde yapıldı. Toplantıya Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Bahçeşehir Kaymakamı Fatih Kocabaş, İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan, Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca ile üniversite ve sanayi dünyasından çok sayıda isim katıldı.
Devamını Oku..

Fellow Ünvanı İlk Kez Bir İTÜ Mezununa Verildi

Saudi Aramco firması petrol teknolojisinde çok başarılı az sayıda bilim adamının çığır açan çalışma ve katkılarını takdir etmek için en prestijli ödülünü tanımladı ve "Saudi Aramco Management Development & Organization Committee" tarafından Aralık 2013'te karar verildi. Dünyanın en büyük petrol firması, kendi tarihinde ilk Saudi Aramco Fellow ünvanını/ödülünü İTÜ mezunu bilim adamı ve teknolojist Prof. Dr. Ali H. Doğru'ya verdi.
Devamını Oku..

Metalik Fikirler 2. Ar Ge Proje Ödülü İTÜ’lü Öğrencilerin Oldu

stanbul Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği'nin bu yıl 2.sini düzenlediği Metalik Fikirler 2. Ar Ge Proje Pazarında Öğrenci kategorisinde birincilik ödülü İTÜ Metalurji ve Malzeme Mühendisliği programında doktorasını tamamlayan Miray Çelikbilek ve İTÜ Malzeme Bölümü ve Mühendisliği alanında doktorasını tamamlayan Ali Erçin Ersundu’ya verildi.
Devamını Oku..

Öğretim Üyemizin 37. Sedat Simavi Ödüllerindeki Başarısı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) tarafından 37 yıldır verilen Sedat Simavi Ödülleri’nde bu yıl, İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Arzu Karabay Korkmaz’ın 2 doktora öğrencisi ile birlikte yürüttüğü Alzheimer hastalığına ilişkin çalışma, övgüye değer bulundu.
Devamını Oku..

Bunun BÜT'Ü YOK

Tarkan, Kenan Doğulu, MFÖ, Teoman, Mirkelam ve Bülent Ortaçgil, mayısta İTÜ’nün bahar festivalinde!
Devamını Oku..

İTÜ Sanat Günleri Başladı

Bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek İTÜ Sanat Günleri ile sinema, tiyatro, müzik, tasarım, mimari, dans, belgesel, seramik, resim gibi birbirinden farklı disiplinlerde geleneksel ve modern örnekler görülecek, söyleşiler ve atölye çalışmaları düzenlenecek. İdil Biret Konseri, 8. Dünyayla Dans Günü, uluslararası tiyatro oyunları etkinliklerden bazıları…
Devamını Oku..

Makina Fakültesi 1982 Uçak Bölümü Mezunumuz Can Erel 'den İZ BIRAKANLAR kitabı

"Can'Ca Türkiye'de, Endüstrinin Gelişiminde İz Bırakanlar" kitabı üzerine..
Devamını Oku..

İngilizce İşletme 2005 Yüksek Lisans Mezunumuz Serdar Ural'ın albüm tanıtımı

Su Üzerine Şarkılar IŞIK albümü üzerine
Devamını Oku..
Mezun Kartı almak için başvurunuz   

İTÜ Mezunlarla İletişim Ofisi İTÜ Ayazağa Yerleşkesi, Rektörlük Binası, Kat: 1, Oda No: 208 Maslak, İstanbul
mezun@itu.edu.tr
Telefon ve Faks: (212) 285 30 80
Twitter   Facebook